Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja pn. Prowadzenie strony internetowej na potrzeby realizacji LSR, w tym w szczególności zamieszczania na tej stronie Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji

Wizyta studyjna na obszar LGD Dolina Karpia w Małopolsce

2021-11-05 03:57

W dniach 3-4 listopada br. odbył się wyjazd studyjny na obszar Lokalnej Grupy Działania Dolina Karpia w województwie małopolskim. W wyjeździe udział wzięli Burmistrzowie, Wójtowie, członkowie Zarządu Stowarzyszenia Kaczawskiego, członkowie Zarządu i Rady LGD Partnerstwo Kaczawskie, pracownicy biura LGD oraz aktywni członkowie LGD Partnerstwo Kaczawskie. Na nasze zaproszenie odpowiedział również pan Paweł Czyszczoń - Zastępca Dyrektora Departamentu Obszarów Wiejskich i Zasobów Naturalnych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Wśród Burmistrzów i Wójtów z naszego obszaru udział w wizycie studyjnej wzięli: Grzegorz Kucab – Burmistrz Bolkowa, Robert Pawłowski – Burmistrz Złotoryi, Sławomir Maciejczyk – Burmistrz Wojcieszowa, Elżbieta Jedlecka – Wójt Gminy Wądroże Wielkie, Karolina Bardowska – Wójt Gminy Zagrodno, Jan Tymczyszyn – Wójt Gminy Złotoryja, Mariusz Foryś – Wójt Gminy Mściwojów.
Celem wyjazdu była aktywizacja i promowanie współpracy oraz dobrych praktyk związanych ze stosowaniem spójnej identyfikacji wizualnej w ramach marki lokalnej przez partnerów samorządowych i biznesowych zrzeszonych w lokalnej grupie działania.
Pierwszego dnia odwiedziliśmy siedzibę Lokalnej Grupy Działania Dolina Karpia w Zatorze. Tam, pani Anna Świątek – Dyrektor LGD Dolina Karpia oraz pan Mariusz Makuch - Burmistrz Zatora, w ciekawy sposób zaprezentowali nam markę lokalną Doliny Karpia i Gminy Zator. Mogliśmy zobaczyć m.in. gadżety promocyjne wydane w spójnym tonie oraz posłuchać o dobrej współpracy i ciekawych pomysłach. Pan Burmistrz i dyrektor LGD pokazali również naszej grupie stosowanie ujednoliconej wizualizacji znaku Dolina Karpia w terenie, m.in. tablice informacyjne, przystanki autobusowe, artystyczną figurę karpia w Rynku, lokalne produkty na stoisku w Supermarkecie Hana posiadające znak marki lokalnej Dolina Karpia, czy też drobne akcenty wystroju restauracji Revel (serwetki, menu, ulotki).
W tej właśnie restauracji nasza grupa zjadła smaczny obiad i wysłuchała opowieści pani manager Justyny Giermek o działalności i specjalnym certyfikowanym Menu Doliny Karpia, które oparte jest na karpiu królewskim i jedynej w Polsce pizzy z wędzonym karpiem. W menu dostępny jest także Chleb Revel z Doliny Karpia, przygotowany na naturalnym zakwasie i wypiekany w restauracji nawet trzy razy dziennie. Następnie podzielono nas na dwie grupy i udaliśmy się na warsztaty z produkcji krówki zatorskiej w Lolly Polly oraz warsztaty z ozdabiania drewnianego karpia w Regionalnym Ośrodku Kultury w Zatorze. Krówka Zatorska to cukierek wytwarzany na bazie tradycyjnej receptury i otrzymywany z lokalnych surowców, takich jak mleko, masło oraz śmietana. Każdy cukierek owinięty jest papierkiem, na którym dostrzec można bezpośrednie nawiązanie do regionu – logo Doliny Karpia. Cukiernia Lolly Polly wytwarza nie tylko krówki, ale również landrynki, trufle, wafle, lody np. o smaku wędzonego karpia itp. Część produktów, dzięki dobrej współpracy dwóch lokalnych firm, można kupić we wspomnianym powyżej Supermarkecie Hana. Na warsztatach tych poznaliśmy historię powstania Krówki Zatorskiej, zobaczyliśmy linię produkcyjną krówek oraz mieliśmy możliwość pokroić krówki dla siebie i zapakować je wg własnego pomysłu. Z kolei drugie warsztaty polegały na zdobieniu drewnianego karpia techniką decoupage oraz malowaniu farbą pod okiem sympatycznych pań z Regionalnego Ośrodka Kultury. Każdy z uczestników bardzo zaangażował się w wykonywaną pracę. Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja, na której mogliśmy wymienić się spostrzeżeniami wyniesionymi z poszczególnych miejsc oraz nowymi pomysłami na działania na naszym terenie. Warte zaznaczenia jest również to, że miejsce naszego zakwaterowania – Hotel Molo Resort w Osieku – to obiekt z przyznanym znakiem Doliny Karpia.
Drugiego dnia udaliśmy się do Izby Regionalnej Doliny Karpia w Osieku, prowadzonej przez regionalistę i pasjonata historii - pana Mariana Kocębę, który jest też beneficjantem Programu Leader a ze środków LGD dofinansował min. utworzenie tej Izby. W Izbie zgromadzono bogatą kolekcję przedmiotów użytkowych, rękodzieła i sztuki, na przykład starych żelazek, obrazów, zegarów, unikatowych druków i wiele innych. Dużą część zgromadzonych eksponatów stanowią przedmioty związane z hodowlą karpia osieckiego. Pan Marian pochwalił się również imponującym zbiorem pamiątek po drugiej wojnie światowej i tablic instytucyjnych, nazw ulic i urzędów. Następnie udaliśmy się na wykład pn. „Idea budowania marki lokalnej - prezentacja i dyskusja, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk”, który moderowany był przez eksperta ds. marki lokalnej i gospodarki społecznej - Olgę Gałek z Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych (MILA) z Krakowa. Pani Olga przedstawiła zebranym prezentację dotyczącą budowania i zarządzania marką lokalną oraz cenne informacje o tym jakie są korzyści i obowiązki dla potencjalnych użytkowników znaku, o sieciowaniu i współpracy. Podpowiedziała również co można poprawić/wprowadzić na naszym terenie. Jest też współautorką marki Doliny Karpia i na przykładzie tego znaku oraz innych jej współautorstwa potwierdziła, że warto promować się pod wspólną marką miejsca oraz dbać o wizualizację i jakość oferty dla turystów.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w naszej wizycie studyjnej, a pani Annie Świątek za dużą pomoc przy organizacji tego wyjazdu oraz miłe przyjęcie naszej grupy i drobne upominki z zastosowaniem znaku marki Dolina Karpia.

Wyjazd współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z EFRROW, działanie M19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”

Zdjęcia

  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -