Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja pn. Prowadzenie strony internetowej na potrzeby realizacji LSR, w tym w szczególności zamieszczania na tej stronie Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji

Goście z Islandii, Portugalii i Chorwacji w Mściwojowie

2016-06-16 12:14

W sobotnie popołudnie 11 czerwca br. Gmina Mściwojów gościła międzynarodową delegację z Portugali, Chorwacji i Islandii, samorządowców, przedsiębiorców, przedstawicieli ngo oraz branży turystycznej, którzy przez tydzień przebywali w regionie Gór i Pogórza Kaczawskiego z wizytą studyjną w ramach międzynarodowego projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Kaczawskie wraz z organizacjami partnerskimi: Associação de Desenvolvimento Rural e Integrado das Serras de Montemuro, Arada e Gralheira (Portugalia), Haskolafelag Sudurlands (Islandia) i Lokalna Akcijska Grupa ”Papuk-Krndija” (Chorwacja) w ramach projektu „Partnership for geo-education” finansowanego z programu Erasmus+ Partnerstwa Strategiczne na rzecz Edukacji Dorosłych.
Gości powitał Wójt Gminy Mściwojów Mariusz Foryś, Sołtys Wsi Seweryn Mazur, Prezes Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie” Piotr Pieniążek oraz Gabriela Męczyńska – Przewodnicząca Rady Gminy Mściwojów. Wójt Mariusz Foryś opowiedział o specyfice naszej gminy oraz oprowadził gości po zabytkowym mściwojowskim parku i ścieżce przyrodniczej w dolinie Wierzbiaka. Gościom bardzo spodobał się nasz zalew, jak również niesamowite wrażenie zrobiła na nich wieża widokowa i oglądany z niej krajobraz Pogórza Kaczawskiego. W Portugalii i Chorwacji, tak jak u nas realizowany jest Program Leader, w związku z czym goście chętnie odwiedzili również nowe biuro Lokalnej Grupy Działania, po którym oprowadziła ich Dyrektor Biura Gabriela Męczyńska, opowiadając o zasięgu Partnerstwa Kaczawskiego, założeniach nowej strategii oraz specyfice realizacji projektów unijnych w naszym kraju.
Podczas spotkania goście mieli okazję popróbować lokalnej kuchni – szczególnie pysznych pierogów oraz dzika upieczonego przez pana Ireneusza Grabarczyka.
W tym samym dniu w Targoszynie odbywał się festyn rodzinny organizowany przez szkołę podstawową, w związku z czym zaproszono gości do udziału w tym wydarzeniu, aby mogli sami zobaczyć aktywność i integrację lokalnych środowisk. Podczas festynu został rozegrany międzynarodowy mecz piłki siatkowej pomiędzy Polakami – przedstawicielami Partnerstwa Kaczawskiego, a reprezentacją gości, którzy swoją narodowość wymalowali sobie wprost na twarzy malując flagi Chorwacji, Islandii i Portugalii. Po zaciętej walce, mecz zakończył się zwycięstwem gości.
Już dziś wiemy, że to nie ostatnie spotkania z partnerami z tych państw. Chorwaci i Portugalczycy pewnie jeszcze do nas przyjadą, bo w ubiegłym roku zadeklarowaliśmy wspólną realizację projektu współpracy w ramach Inicjatywy Leader. Może wtedy znajdzie się chwila na rewanż?

Zdjęcia

  •  -
  •  -