Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja pn. Prowadzenie strony internetowej na potrzeby realizacji LSR, w tym w szczególności zamieszczania na tej stronie Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji

Odbył się wyjazd integracyjno-studyjny do Złotoryi i Wilkowa

2019-04-01 12:48

28 marca br. Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie” zorganizowało wyjazd integracyjno-studyjny do Złotoryi i Pracowni Piernika Artystycznego w Wilkowie dla osób z Gminy Paszowice oraz Miasta i Gminy Bolków. Wyjazd pn. „Razem poznajemy ciekawe miejsca i ciekawych ludzi naszej Krainy Wygasłych Wulkanów” zorganizowano w ramach realizacji operacji własnej LGD nr 2/2018/OW pn. „Kaczawska inicjatywa szansą na aktywizację i integrację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”. Zaplanowane w projekcie wydarzenia mają posłużyć nabyciu nowych pomysłów i doświadczeń oraz zachęcić do aktywnego życia w lokalnym społeczeństwie, a także w życiu prywatnym
W wyjeździe, zgodnie z założeniami projektu, mogły wziąć udział osoby, które ukończyły 60 r.ż. lub mają niepełnosprawność w stopniu lekkim. Pierwszeństwo w wyjeździe miały osoby, które wzięły udział w spotkaniu rozpoczynającym cały projekt (spotkanie odbyło się w Sokolej 7 marca br.). Uczestnicy zobaczyli tego dnia dużo ciekawych miejsc i wspaniałych, aktywnych osób.
Pierwszym miejscem, wg ustalonego programu, była siedziba złotoryjskiego Stowarzyszenia „Nasze Rio”. Uczestników wyjazdu przywitała pani Barbara Zwierzyńska, Prezes Stowarzyszenia „Nasze Rio” oraz członek Stowarzyszenia pani Beata Majewska. Pani Prezes Barbara Zwierzyńska opowiedziała o bardzo aktywnej działalności stowarzyszenia, a następnie odbył się pokaz filmu „Opowieść Złotoryjska”- jako bardzo dobry przykład inicjatywy aktywizującej międzypokoleniowo. Film został nakręcony przez złotoryjską młodzież przy wsparciu mieszkańców w ramach Programu Równać Szanse Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, na podstawie książki Andrzeja Wojciechowskiego „Opowieść Złotoryjska”. Kilkudziesięciu młodych ludzi przez ponad rok każdą wolną chwilę poświęcało pracy na planie. Były również castingi oraz akcje zbierania przedwojennych rzeczy typu walizki, obrazy, ubrania – wszystko na potrzeby filmu. Łącznie w produkcji filmu wzięło udział prawie dwieście osób. Po filmie był czas na refleksje i dyskusję.
Następnie uczestnicy zwiedzili Kościół Rzymskokatolicki pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złotoryi, a chętne osoby mogły wejść na wieżę widokową przy kościele z wspaniałym widokiem na panoramę Krainy Wygasłych Wulkanów. Kolejnym punktem było Muzeum Złota oraz czas wolny na samodzielne przejście pięknym złotoryjskim Rynkiem i wykonanie pamiątkowych zdjęć.
Obiad został zamówiony w restauracji „Zajazd u Jana” w Nowej Wsi Złotoryjskiej, jako modelowy przykład innowacyjnej oferty gastronomiczno – turystycznej i bardzo dobry przykład przedsiębiorczości i aktywności na terenie Partnerstwa Kaczawskiego. Po smacznym obiedzie na uczestników czekały jeszcze warsztaty piernikarskie w Pracowni Piernika Artystycznego w Wilkowie. Pracownia ta to również bardzo dobry przykład przedsiębiorczości i aktywności w naszym rejonie. Uczestników przywitała właścicielka pracowni, pani Martyna Olszowa- Durachta. Opowiedziała o sobie, swojej pracy, aktywności oraz planach na przyszłość, a także o całym procesie powstawania jej przepięknych pierników. Następnie każdy z uczestników otrzymał kilka pierników z zadaniem ich udekorowania lukrem i ozdobami. Pani Martyna pokazała jak dekorować, na co zwracać uwagę. Gotowe pierniczki panie zabrały do domu.
Operacja własnawspółfinansowana ze środków Unii Europejskiej z EFRROW, działanie M19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność ” Operacja własna nr 2/2018/OW p.n. „Kaczawska Inicjatywa szansą na aktywizację i integrację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”.

Zdjęcia

  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -