Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja pn. Prowadzenie strony internetowej na potrzeby realizacji LSR, w tym w szczególności zamieszczania na tej stronie Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji

Odwiedziliśmy Geopark Łuk Mużakowa (projekt GEOLOGY)

2023-10-20 12:00

To był bardzo udany wyjazd, a odbył się w dniach 18-19 października 2023r. W tej ciekawej wizycie studyjnej, w ramach realizowanego projektu „Georóżnorodność dla Lokalnego Rozwoju” (Geodiversity for Local Development) Akronim: „GEOLOGY”, udział wzięli: pracownicy biura LGD, nasi lokalni przewodnicy, edukatorzy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedstawiciel Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie, nauczyciel geografii oraz specjalista ds. turystyki.
Wspaniałe dwa dni wypełnione były bardzo ciekawymi spotkaniami i warsztatami z udziałem nie tylko naszym, ale i przedstawicieli LGD Perły Czarnej Nidy i Geoparku Świętokrzyskiego oraz przedstawicielami Geoparku Czeski Raj. Nasza wspólna wizyta rozpoczęła się w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym Światowego Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa w Łęknicy. Przywitała nas pani Helena Miklaszewska – Prezes LGD Grupa Łużycka, pan Piotr Kuliniak – Burmistrz Łęknicy oraz Magdalena Poźniak- Dyrektor Biura LGD Grupa Łużycka.
Z zainteresowaniem obejrzeliśmy prezentację dotyczącą Geoparku Łuk Mużakowa oraz popularyzacji wiedzy naukowej dla edukacji i współpracy ze szkołami/uczelniami wyższymi, pokazaną i omówioną przez panią Ewę Brauer – kierownik biura EUWT „Geopark Łuk Mużakowa”. Następnie przeszliśmy do dyskusji i wymiany doświadczeń na w/w temat. Pani dr Joanna Appelt omówiła ten temat na przykładzie Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów i Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej. Podsumowując: było o czym posłuchać i o czym porozmawiać, a temat okazał się bardzo ważny i potrzebny.
Po smacznym obiedzie i zakwaterowaniu – podzielono nas na dwie grupy. Pierwszej grupie zapewniono warsztaty malowania na szkle w pracowni twórczej „Stolarnia”. Pani Agnieszka Janowska i pani Magdalena Godawa-Jabłko wszystko wyjaśniły, a skupieni i zaangażowani uczestnicy stworzyli przepiękne prace, które oczywiście mogli zabrać do domu. A w tym czasie druga grupa pojechała na wycieczkę rowerową z przewodnikiem mużakowskim po ścieżce geoturystycznej „Dawna kopalnia Babina”. Uwieńczeniem wycieczki było wejście na wieżę widokową z cudownym widokiem. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni, z mocno poszerzoną wiedzą, dzięki niezwykle ciekawym opowiadaniom pana przewodnika. Wieczorem odbyły się jeszcze warsztaty dot. promocji regionu w oparciu o potencjał geoparku, które poprowadził pan Piotr Kuliniak, Burmistrz Łęknicy. A potem była wspólna kolacja przy ognisku!
Na drugi dzień pierwsza grupa pojechała w teren, a druga grupa malowała na szkle. Odbyło się również spotkanie z przewodnikiem mużakowskim panem Andrzejem Marszałek, który w bardzo przystępny sposób opowiedział nam o historii regionu Geoparku Łuk Mużakowa. Nie zabrakło ciekawostek, anegdot i krótkiego spaceru. Po obiedzie podsumowaliśmy tą wspaniałą wizytę studyjną, a każdy z partnerów zaprezentował jeszcze „swój” Geopark.
Dzięki tym dwóm dniom z pewnością bliżej się wszyscy poznaliśmy, poznaliśmy też nasze regiony, zapromowaliśmy je między sobą oraz wymieniliśmy się doświadczeniami. To bardzo cenne. Takie spotkania/projekty są niezmiernie potrzebne.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za tak przemiłe przyjęcie naszych grup, szczególne podziękowania dla pani Magdaleny Poźniak za perfekcyjną organizację wizyty, ciepło, życzliwość oraz pomoc i dostępność „na każdym kroku”. Był to niezapomniany wyjazd. Dziękujemy.
Projekt współpracy pod tytułem „Georóżnorodność dla Lokalnego Rozwoju” (Geodiversity for Local Development) Akronim: „GEOLOGY” współfinasowany jest ze środków Unii Europejskiej z EFRROW, działanie M19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania”.

Zdjęcia

  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -