Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja pn. Prowadzenie strony internetowej na potrzeby realizacji LSR, w tym w szczególności zamieszczania na tej stronie Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji

Spotkanie informacyjno – konsultacyjne pn. „Rola Strategii Rozwoju Lokalnego w rozwoju Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów”

2021-10-25 12:00

W czwartek 21 października br. odbyło się Spotkanie informacyjno – konsultacyjne pn. „Rola Strategii Rozwoju Lokalnego w rozwoju Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów” w Skansenie Górniczo-Hutniczym w Leszczynie.
Spotkanie zostało zorganizowane przy współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim, który jest jednym z 18 partnerów w 12 krajach Unii Europejskiej, realizującym grant z unijnego programu badawczego i innowacyjnego Horyzont 2020 - pt. „RURALIZATION”.
Pani Julia Tarkowska na wstępie przedstawiła uczestnikom informacje dotyczące Światowej Sieci Geoparków UNESCO, drogę Krainy Wygasłych Wulkanów do Światowej Sieci Geoparków UNESCO, kryteria oceny Geoparku UNESCO oraz obowiązki Geoparku UNESCO. W dalszej części pani Julia omówiła słabe strony i wyzwania naszego Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów w kontekście zapisów z 2015 roku z naszej strategii. Przede wszystkim podsumowała przebieg misji ewaluacyjnej UNESCO na naszym terenie, która odbyła się w dniach 20-23 września br., a także dokładnie omówiła wstępne uwagi osób oceniających. Pierwszą z nich jest kwestia identyfikacji wizualnej Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów, która zdaniem ewaluatorów nie jest spójna, nie widać jej w terenie i wielu stronach internetowych. Eksperci z UNESCO zauważyli również, że w terenie jest za mało tablic informacyjnych, a większość tych, które już stoją mają pewne niedociągnięcia, np. brak logo Geoparku, brak spójnej wizualizacji, zbyt długi i trudny tekst czy też tekst tylko w języku polskim. Brakuje również witaczy przy wjazdach do naszego Geoparku. Pani Julia na przygotowanej prezentacji pokazała zebranym przykłady spójnej identyfikacji wizualnej stosowanej przez inne Geoparki ze świata i Europy, jak również pomysły na ciekawe tablice i witacze. Przypomniała również o naszej identyfikacji wizualnej, na którą składa się logo, kolorystyka, elementy ilustracyjne i typografia.

W drugiej części spotkania panowie dr Robert Skrzypczyński i dr Krzysztof Janc z Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska z Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego zaprezentowali szczegóły projektu „RURALIZATION”, przedstawiając wyniki pierwszych badań prowadzonych na zlecenie Komisji Europejskiej w zakresie „Otwierania obszarów wiejskich na odnowę społeczności wiejskich, miejsc pracy i gospodarstw rolnych”, prowadzonych w ramach projektu od 2019 roku.
W dalszej części pan Robert Skrzypczyński i pan Krzysztof Janc przedstawili i poddali pod dyskusję badane w projekcie „Ruralization” dobre praktyki rozwoju obszarów wiejskich z różnych regionów Unii Europejskiej. Zaprezentowane inicjatywy mogą stanowić inspirację do podjęcia podobnych działań na obszarze Gór i Pogórza Kaczawskiego. Uczestnicy spotkania, podzieleni na dwie grupy, pracowali nad nowymi pomysłami oraz omawiali główne bariery organizacji różnych przedsięwzięć i wydarzeń.

Spotkanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej z EFRROW, działanie M19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”

Zdjęcia

  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -