Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja pn. Prowadzenie strony internetowej na potrzeby realizacji LSR, w tym w szczególności zamieszczania na tej stronie Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji

Partnerstwo Kaczawskie na Dożynkach Prezydenckich w Spale

2013-09-23 08:20

Przez dwa dni, 14 i 15 września, podczas Dożynek Prezydenckich w Spale przedstawiciele Stowarzyszenia „Lokalna grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie” promowali Dolny Śląsk, a przede wszystkim Krainę Wygasłych Wulkanów i jej mieszkańców. A że najlepszą drogą do serca jest ponoć… żołądek, do odwiedzenia naszego województwa zachęcały specjały kulinarne z Gór i Pogórza Kaczawskiego. Były więc tradycyjne chleby na zakwasie wypiekane w Pomocnem przez Anielę Pańczak i Piotra Klaczyka z domowym masłem i smalcem, miody z Bolkowa, Dobkowa i Męcinki, sałatki warzywne i konfitury z Sokołowca, Mściwojowa i Dobkowa , pstrągi i jesiotry z Bolkowic, wędzone wędliny z masarni „Pegrol” i słynna targoszyńska „patelnia”. Wspaniałe domowe ciasta, ciasteczka i orzeszki przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Snowidzy i Stowarzyszenia „Nasze Krotoszyce”, a wyśmienite pierogi ruskie i ze szpinakiem oraz rolady warzywne serwowały panie ze Spółdzielni Socjalnej „Feniks” z Mściwojowa. Wszystkie przysmaki można było popić lokalną wodą mineralną „Wojcieszowianka” oraz domowymi nalewkami z „Białego Domu” w Luboradzu oraz z Grodźca. Nawet wizytujący stoisko prezydent Bronisław Komorowski dał się namówić na skosztowanie „mściwojowskiego” pieroga …

Mieliśmy też swój akcent w Alei twórców ludowych, gdzie wyroby ceramiczne prezentowała Bogusława Rudnicka z Dobkowa, a pięknie „napisane” ikony Lucyna Janiak ze Snowidzy. Zarówno ceramiczne anioł , jak i ikona trafiły do rąk prezydentostwa Komorowskich. W sobotę Pani Anna Komorowska a w niedzielę Pan Prezydent Bronisław Komorowski zostali przywitani tradycyjnie chlebem i solą przez Panią Iwonę Krawczyk – przewodniczącą Komisji Rolnictwa w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz Pana Pawła Czyszczonia – Dyrektora Wydziału Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Parę prezydencką przywitali uroczyście Wójtowie Gminy Krotoszyce i Mściwojów – Beata Castaneda Trujillo i Mariusz Foryś oraz prezes LGD Partnerstwo Kaczawskie Piotr Pieniążek, dyrektor biura LGD Gabriela Męczyńska oraz Kasztelan Zamku Grodziec i Przewodniczący Rady Powiatu Złotoryjskiego Zenon Bernacki.

Ale nie tylko jedzenie przyciągało na stoisko Dolnego Śląska setki odwiedzających: wielość różnorodnych materiałów promujących województwo, skierowanych do osób w różnym wieku, atrakcyjne gadżety, a przede wszystkim obecność kompetentnych przedstawicieli regionu sprawiła, że w dolnośląskim pawilonie cały czas był ruch. Do odkrywania tajemnic Dolnego Śląska oraz Krainy Wygasłych Wulkanów zapraszali wójtowie Beata Castaneda Trujillo i Mariusz Foryś, Zarząd LGD – prezes Piotr Pieniążek oraz członkini zarządu - Małgorzata Świderska, pracownice biura Gabriela Męczyńska, Agnieszka Wegneris i Katarzyna Szumilas, kasztelan zamku Grodziec Zenon Bernacki, a także radny Gminy Paszowice Zbigniew Zdebiak.

Zarząd LGD dziękuje wszystkim za zaangażowanie się w pracę przy stoisku i aktywne uczestnictwo w tym wyjątkowym przedsięwzięciu.

Tekst: Małgorzata Świderska i Gabriela Męczyńska

Zdjęcia

  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -