Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja pn. Prowadzenie strony internetowej na potrzeby realizacji LSR, w tym w szczególności zamieszczania na tej stronie Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji

Powstaje Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów

2017-10-18 09:52

W dniu 16 października br. przedstawiciele samorządów regionu Gór i Pogórza Kaczawskiego spotkali się aby podpisać list intencyjny dotyczący utworzenia Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów. Deklaracja ta niezbędna jest do rozpoczęcia formalnych działań zmierzających do wpisania regionu Krainy Wygasłych Wulkanów do Światowej Sieci Geoparków UNESCO (UNESCO Global Geoparks Network - GGN). Na koordynatora całego procesu wyznaczono Stowarzyszenie Kaczawskie, przed którym stoi teraz wyzwanie przygotowania niezbędnej dokumentacji do sieci GGN.
Według definicji UNESCO geoparki to spójne obszary charakteryzujące się unikatowym dziedzictwem geologicznym, zarządzane zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju, czyli harmonijnego współistnienia przyrody z rozwojem społecznym i gospodarczym. Geopark nie jest formą ochrony obszarowej, a z jego powstaniem nie wiążą się żadne ograniczenia związane z użytkowaniem terenu czy prowadzeniem gospodarki, w tym gospodarki wydobywczej. Wręcz przeciwnie – na obszarach geoparków światowych i europejskich działalność kopalni i kamieniołomów idzie w parze z edukacją oraz promocją górniczego dziedzictwa.
Do sieci GGN należy 120 geoparków w 33 krajach na całym świecie, w tym 69 geoparków w 23 krajach w Europie. W Polsce jedynym geoparkiem należącym do sieci UNESCO jest transgraniczny polsko-niemiecki Geopark Łuk Mużakowa, jednak w ostatnich latach pojawia się coraz więcej inicjatyw powstania geoparków, np. Geopark Kielce czy Geopark Przedgórze Sudeckie.
Korzyści dla lokalnej społeczności oraz biznesu płynące z utworzenia geoparku to przede wszystkim wzrost rozpoznawalności marki regionu, zwiększenie ruchu turystycznego a także prestiż, który idzie za członkostwem w sieci UNESCO. Na dalszych etapach procesu aplikacyjnego powstanie także Program Rozwoju Geoparku, w oparciu o który w przyszłości pozyskiwane będą fundusze na zagospodarowanie turystyczne atrakcyjnych miejsc oraz promocję obszaru.
List intencyjny dotyczący utworzenia Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów podpisali: Starosta Jaworski Stanisław Laskowski, Burmistrz Jawora Emilian Bera, Sekretarz Miasta Złotoryja Włodzimierz Bajoński, Wójt Gminy Złotoryja Maria Leśna, Wójt Gminy Krotoszyce Beata Castaneda Trujillo, Zastępca Wójta Gminy Legnickie Pole Krzysztof Duszkiewicz, Burmistrz Miasta i Gminy Świerzawa Józef Kołcz, Wójt Gminy Mściwojów Mariusz Foryś, Prezes Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie” Piotr Pieniążek, Prezes Stowarzyszenia Kaczawskiego Ewelina Rozpędowska oraz Wójt Gminy Paszowice Sebastian Oszczęda, gospodarz spotkania.
Deklarację podpisania listu złożyli również Starosta Złotoryjski Ryszard Raszkiewicz, Wójt Gminy Pielgrzymka Tomasz Sybis, Zastępca Burmistrza Bolkowa Jacek Machynia, Burmistrz Miasta Wojcieszów Sławomir Maciejczyk, Wójt Gminy Ruja Paweł Gregorczuk oraz Wójt Gminy Zagrodno Tadeusz Szklarz, którzy w tym terminie nie mogli uczestniczyć w spotkaniu.
W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele firmy Wojcieszowianka s.a., która wspiera ideę powstania geoparku.

Zdjęcia

  •  -