Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja pn. Prowadzenie strony internetowej na potrzeby realizacji LSR, w tym w szczególności zamieszczania na tej stronie Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji

Promocja Krainy Wygasłych Wulkanów na Dolnym Śląsku na Targach Agrotravel 2017 w Kielcach

2017-04-21 01:23

Targi Agrotravel są największymi targami agroturystycznymi w Polsce. Na trzy dni do Kielc przyjeżdżają regiony z Polski i Europy, by pokazywać swoje walory turystyczne, kulturalne, zaprosić do odwiedzin, prezentować produkty regionalne i swoją kuchnię.
W tym roku na stoisku Województwa Dolnośląskiego, na zaproszenie Pana Pawła Czyszczonia - Dyrektora Wydziału Obszarów Wiejskich w Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim, zaprezentowała się „Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie”, w ramach której promowano m.in. Sudecką Zagrodę Edukacyjną z Dobkowa, Zamek Grodziec i najpiękniejszą wieś dolnośląską z 2014r. - Czaple. Stoisko przygotowali i obsługiwali liderzy i artyści z LGD Partnerstwo Kaczawskie: Gabriela Męczyńska (Dyrektor biura Stowarzyszenia „LGD Partnerstwo Kaczawskie”), Piotr Pieniążek (Prezes Stowarzyszenia „LGD Partnerstwo Kaczawskie”), Piotr Janczyszyn (Prezes Zamku Grodziec), Bogusława i Agata Rudnicka (Galeria pod Aniołem z Dobkowa), Marzena i Sylwia Szkutnik (wieś Czaple), Martyna Olszowa-Durachta (Piernikarnia z Wilkowa), Lucyna Ochrombel (lokalna artystka z Męcinki) oraz Julia Jankowska (Dyrektor Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie). Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego reprezentowali Pan Jacek Sołtys – Z-ca Dyrektora Departamentu Obszarów Wiejskich i Zasobów Naturalnych oraz Pan Ryszard Czerwiński – Kierownik Działu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Wydział Obszarów Wiejskich.
Każdy z wystawców przywiózł ze sobą bardzo oryginalne wyroby rękodzielnicze oraz produkty lokalne przywiezione z dolnośląskiej Krainy Wygasłych Wulkanów. Na pięknie udekorowanych stołach i ladach królowały zatem wspaniałe smakołyki i niespotykane, oryginalne wyroby rękodzielnicze. Nie można było więc przejść obojętnie obok pięknie przygotowanych, smakowitych ciast starannie wykonanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Snowidzy oraz z Dobkowa i obok pachnącego, tradycyjnie pieczonego chleba na zakwasie od pani Anieli Pańczak z Pomocnego. Pięknie prezentowały się również cudnie udekorowane pierniki pani Martyny Olszowej-Durachta z Wilkowa, miody pana Józefa Bojarczuka z Targoszyna oraz nalewki państwa Gryniewieckich z Agroturystyki „Biały Dom” z Luboradza. Dolny Śląsk prezentował również produkty wiejskie – swojskie wyroby wędliniarskie ze Starego Jawora p. Waldemara Szyndrowskiego, chleb ze smalcem wraz z ich degustacją. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wyroby ceramiczne pani Bogusławy i Agaty Rudnickich z Galerii pod Aniołem z Dobkowa. Panie prezentowały ogromny wybór aniołów, aniołków, mis, talerzy, pater i oryginalnych wisiorków. Przedstawicielki wsi Czaple – Wioski Piasku i Kamienia prezentowały natomiast odwiedzającym bogatą ofertą warsztatów tematycznych w Czaplach i wyroby z ich lokalnego kruszywa – piaskowca: naszyjniki, świeczniki wytworzone przez mieszkańców wsi oraz rzeźby z piaskowca wykonane przez Pana Ryszarda Makowskiego. W ramach promocji panie z Czapli rozdawały otrzymane od zakładu obróbki kamienia w Czaplach piaskowe kostki, a także częstowały piaskowymi babeczkami! Na stoisku Dolnego Śląska nie zabrakło również folderów, map, gadżetów i ulotek promujących piękne regiony i miejscowości województwa dolnośląskiego. Zainteresowanie stoiskiem Dolnego Śląska było ogromne!
Na stoisku Dolnego Śląska wystawiła się również Pani Teresa Sobala – Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego „Tkacze Śląscy”, która zaprezentowała ofertę wyrobów z polskiego lnu, produkowanych w Kamiennej Górze.
Targi turystyczne Agrotravel stworzyły wyjątkową możliwość prezentacji oferty turystycznej Dolnego Śląska, a w tym regionu Krainy Wygasłych Wulkanów na tle różnych innych regionów z kraju i zagranicy. Była to również okazja do promocji potencjału turystycznego Dolnego Śląska na arenie międzynarodowej oraz promocji tradycyjnego lokalnego rękodzieła.
Udział Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie” w Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL 2017 był finansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, działanie M19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER”, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.

 

Zdjęcia

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -