Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja pn. Prowadzenie strony internetowej na potrzeby realizacji LSR, w tym w szczególności zamieszczania na tej stronie Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji

Konferencja “Idea Geoparku – kompleksowe podejście do zrównoważonej turystyki i promocji regionu”

2019-10-30 05:14

W dniach 24-25 października br. odbyła się konferencja pn. “Idea Geoparku – kompleksowe podejście do zrównoważonej turystyki i promocji regionu” w ramach realizacji przez Stowarzyszenie LGD Partnerstwo Kaczawskie operacji własnej nr 1/2018/OW „Akademia Kaczawskich Liderów jako społeczny aspekt tworzonego Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów”. Wydarzenie odbyło się w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w Dobkowie.
Pierwszego dnia podjęto bardzo ważne tematy: „Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów – nowy produkt turystyczny regionu” – dlaczego Geopark w regionie Gór i Pogórza Kaczawskiego? oraz Geopunkty Krainy Wygasłych Wulkanów – wyniki badań terenowych i dyskusja. Konferencja stanowiła ostanie wydarzenie w realizowanej przez LGD Partnerstwo Kaczawskie operacji własnej nr 1/2018/OW, dlatego też w czasie konferencji podsumowano działania realizowane w projekcie. Małgorzata Dubrowska, autor i koordynator projektu, przedstawiła ciekawą prezentację podsumowującą wszystkie dotychczasowe wydarzenia animacyjne, które były organizowane od lutego 2019 r.
W czasie konferencji miały miejsce sesje wykładowe, których prelegentami byli: prof. Piotr Migoń z Uniwersytetu Wrocławskiego, Agnieszka Chećko z Geosfery Jaworzno oraz Michał Poros z Geoparku Geoland Świętokrzyski. Na koniec przedstawiono w formie zwiedzania rolę ekspozycji Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w promocji regionu Geoparku Krainy Wygasłych Wulkanów i popularyzacji Nauk o Ziemi.
Drugiego dnia odbył się szkoleniowy wyjazd terenowy – “Mało znane geoatrakcje Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów”, w którym wzięło udział pięćdziesięciu uczestników. Wycieczkę poprowadzili: Marzena Biernat i Piotr Słomski – geolodzy z Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie. Zakres programu szkoleniowego obejmował wizytę w wyjątkowych ale mało znanych miejscach w Krainie Wygasłych Wulkanów:
Tama w Świerzawie i odsłonięcie piaskowców permiskch, Diablak – żyłę bazaltową, Kamieniołom bazaltu w Krzeniowie, Dolinę Drążnicy - piaskowce kredowe oraz Odsłonięcie metalidytów w Sędziszowej
Konferencja stanowiła bardzo ważny punkt na drodze tworzonego Geoparku Krainy Wygasłych Wulkanów. Podjęto tematy dotyczące kompleksowego podejścia do zrównoważonej turystyki i promocji regionu, co jest niezwykle ważne, zarówno z punktu widzenia turysty, jak i instytucji z nim związanych.
Kaczawscy Liderzy poprzez udział w konferencji – która była ostatnim wydarzeniem animacyjnym podsumowującym projekt – uzupełnili swoją wiedzę o regionie KWW. Poprzez realizację operacji własnej został osiągnięty cel projektu tj.: Rozwój kapitału ludzkiego i społecznego Krainy Wygasłych Wulkanów poprzez animację lokalną - organizację 14 działań edukacyjnych dla mieszkańców obszaru LGD Partnerstwo Kaczawskie.
Wydarzenie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej z EFRROW, działanie M19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Operacja własna nr 1/2018/OW p.n. “Akademia Kaczawskich Liderów jako społeczny aspekt tworzonego Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów”

Zdjęcia

  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -