Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja pn. Prowadzenie strony internetowej na potrzeby realizacji LSR, w tym w szczególności zamieszczania na tej stronie Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji

Seniorzy w Zagrodzie Edukacyjnej Zielony Wulkan

2019-06-27 01:24

„Aktywnie i ekologicznie w Krainie Wygasłych Wulkanów” to nazwa warsztatów, które zorganizowane zostały w ramach realizacji operacji własnej LGD nr 2/2018/OW pn. „Kaczawska inicjatywa szansą na aktywizację i integrację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”. Warsztaty odbyły się w Zagrodzie Edukacyjnej Zielony Wulkan w Rzeszówku u państwa Marty i Macieja Zawierucha.
Był to bardzo dobrze spędzony czas. Uczestnicy dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy dotyczących bogactwa kulturalnego, przyrodniczego i historycznego Krainy Wygasłych Wulkanów oraz bioróżnorodności i ekologii. Pan Maciej zabrał grupę do ogrodu, pokazując nam metodykę pracy przewodnika terenowego/edukatora. Dowiedzieliśmy się też wiele o gatunkach roślin (kwiaty, chwasty, zioła), które np. mają właściwości lecznicze lub nadają się do przyrządzenia potrawy. Okazało się, że niektóre są wręcz trujące, a inne pomogą np. przy ukąszeniach czy użądleniach.
Następnie przeszliśmy do pracowni, gdzie zaproszono nas na warsztat wytwarzania kosmetyków naturalnych pn. „Kosmetyki – zrób to sam, czyli jak wartościowe są lokalne rośliny”. Panie były zachwycone. Pod czujnym okiem pani Marty Wiśniewskiej-Zawierucha, samodzielnie wykonały sobie kremy do twarzy/ciała. Wykazały się bardzo dużym zaangażowaniem, pomagały sobie nawzajem, było dużo radości i bardzo przyjazna atmosfera.
Na koniec pan Maciej przygotował prelekcję pn. Prawdy i mity żywieniowe „Czy awokado jest zdrowe, a smalec taki zły”. Był to niezwykle ciekawy wykład dotyczący naszego zdrowego odżywiania, m.in. wody, którą pijemy, owoców, warzyw, masła, soli, mięsa czy miodu. Uczestnicy zadawali wiele pytań, a niektórzy sami dzielili się z grupą cennymi informacjami i ciekawostkami.
Dziękujemy państwu Marcie i Maciejowi Zawierucha za wspaniale spędzony czas i ogrom cennych informacji. Wizyta w tej niezwykłej Zagrodzie Edukacyjnej z pewnością przyczyniła się do aktywizacji i integracji uczestników naszego projektu.
Wyjazd współfinansowany z środków Unii Europejskiej z EFRROW, działanie M19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” , w ramach realizacji Operacji własnej nr 2/2018/OW p.n. „Kaczawska Inicjatywa szansą na aktywizację i integrację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”.

 

Zdjęcia

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -