Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja pn. Prowadzenie strony internetowej na potrzeby realizacji LSR, w tym w szczególności zamieszczania na tej stronie Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji

Uczestnicy Akademii Kaczawskich Liderów spotkali się po raz szósty

2019-04-30 12:58

W sobotę 27.04.2019 r. uczestnicy Akademii Kaczawskich Liderów spotkali się po raz szósty, tym razem w Dobkowie w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej, aby poznać przykład rozwoju organizacji pozarządowej dzięki współpracy trzech sektorów.
To był bardzo udany i aktywny dzień, pomimo pochmurnej i deszczowej aury pogodowej. Melancholijny nastrój opuścił wszystkich już w pierwszych minutach warsztatów mineralogicznych, które były pierwszym punktem spotkania. Warsztaty przeprowadził pan Damian Sadowski - geograf, pracownik SZE, który energicznie i w ciekawy sposób wprowadził uczestników w świat skał i minerałów. Liderzy poznali różnicę między skałami a minerałami. Mogli zobaczyć i dotknąć – niekiedy po raz pierwszy - minerałów takich jak np.: kwarc, malachit, fioletowy ametyst, agat, fluoryt, kalcyt czy piryt. Poznali skały i minerały wykorzystywane w domu np. sól czy pumeks, który jako jedyny unosi się na wodzie. Dowiedzieli się, jaka jest różnica między sztucznie wytworzonymi minerałami, a stworzonymi przez naturę. Mogli zaobserwować palące się niebieskim płomieniem tlenki siarki.
P. Damian Sadowski, jako ciekawostkę z przymrużeniem oka, zaprezentował na ochotniczce – p. Alinie Woźnickiej- Koch możliwość wykonania makijażu za pomocą minerałów - hematyt – sproszkowany ma kolor czerwony i można go używać na policzki, limonit – kolor żółty jako cienie do powiek, łupek łyszczykowy jako rozświetlacz na twarz, natomiast piryt (siarczek żelaza) – kolor czarny – do makijażu oczu. Całość prezentowała się całkiem profesjonalnie.
Po warsztatach mineralogicznych kaczawscy liderzy zwiedzili centrum edukacyjne Sudecka Zagroda Edukacyjna. P. Damian Sadowski z ogromną pasją opowiadał o bogactwie Krainy Wygasłych Wulkanów, o wulkanach i ich budowie, o gejzerach czy niszczycielskiej sile powodzi, którą można było zaobserwować na specjalnie do tego stworzonej makiecie. Uczestnicy zobaczyli projekcję multimedialną - jak dochodzi do wybuchu wulkanu. Następnie każdy mógł wejść na platformę imitującą trzęsienie ziemi i poczuć wstrząsy na własnej skórze.
Kolejnym punktem wydarzenia była prezentacja przygotowana przez panią Dyrektor Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej p. Julię Jankowską na temat działalności Stowarzyszenia Kaczawskiego, historii powstania i działań podejmowanych przez Zagrodę oraz działań edukacyjnych w Dobkowie. Uczestnicy dowiedzieli się, że Sudecka Zagroda Edukacyjna, została stworzona przez Stowarzyszenie Kaczawskie przy wsparciu Unii Europejskiej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Jest jednym z dwóch ośrodków edukacyjnych na Dolnym Śląsku prowadzonym przez organizacje pozarządowe. Stowarzyszenie Kaczawskie od 12 lat jest ośrodkiem grantowym Działaj Lokalnie. Realizuje projekty polegające na budowaniu partnerskiej współpracy sektora gospodarczego, publicznego i społecznego oraz mieszkańców na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu. Wiele działań dedykowanych jest promocji regionu, aktywizacji społeczności lokalnych oraz edukacji ekologicznej, społecznej i regionalnej. W programie pilotażowym Leader+ była to pierwsza LGD, która rozpoczęła przygodę z Leaderem od 7 gmin.
Po wizycie w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej, Kaczawscy Liderzy udali się do Galerii pod Aniołem prowadzonej przez rodzinę Rudnickich. To jedyne w swoim rodzaju miejsce, gdzie panuje anielska atmosfera i wszędzie widać rodzinną pasję w postaci ceramicznych aniołów, pater, kubków i wielu innych ceramicznych cudeniek. Na miejscu uczestników przywitała pani Agata Rudnicka, która z zaangażowaniem przedstawiła prezentację o drodze powstania rodzinnej działalności. Następnie zaprosiła do udziału w warsztatach „od ziarenka do bochenka” – gdzie liderzy podzieleni na cztery grupy własnoręcznie przygotowywali i wypiekali pizze. Warsztaty uczyły współpracy w zespole, prawidłowej komunikacji, zgody i zaangażowania w działania przynoszące korzyści dla całej grupy. Pani Agata Rudnicka była beneficjentką Małych Projektów w Leaderze 2007 – 2013. Opowiedziała o realizacji swojego projektu Kaczawska Chata Chleba, a udział w warsztatach „od ziarenka do bochenka” zainspirował liderów do podjęcia podobnych działań w swoich miejscowościach.
Wydarzenie animacyjne dla Kaczawskich Liderów odbyło się w ramach operacji własnej nr 1/2018/OW pn. „Akademia Kaczawskich Liderów jako społeczny aspekt tworzonego Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów”.

Operacja własna współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z EFRROW, działanie M19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność ” Operacja własna nr 1/2018/OW p.n. „Akademia Kaczawskich Liderów jako społeczny aspekt tworzonego Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów”.

 

Zdjęcia

  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -